Adwords ile %100 Karlılık Garantili Reklam Yönetimi Nasıl Yapılır?

Google Reklam Yönetimi
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Arama motoru reklamları denince akla ilk gelen modellerden biri olan Adwords reklamları, hem lokasyon bazlı hedefleme opsiyonlarıyla hem de gelişmiş hedef kitle optimizasyon seçenekleriyle öne çıkıyor. İşletmenizin türüne ya da faaliyet gösterdiğiniz endüstriye göre seçeceğiniz anahtar kelimeler üzerinden Google üzerinde öne çıkmanızı sağlayan Adwords ile kısa sürede yüksek geri dönüşler almak mümkün. Adwords kampanyalarınızı stratejik yapılandırmak için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Bu yazımızda stratejik adwords planlaması ve %100 karlılık garantili dijital reklam yönetimini yapmanız için dikkat etmeniz gereken kriterleri listeleyeceğiz.

Doğru Anahtar Kelimelerin Seçilmesi

Adwords kampanyası ve kurgularınızı stratejik bir şekilde yapılandırmanızın ilk yolu anahtar kelimeleri doğru seçmektir. Adwords planlarınızı oluştururken işletmenizle ya da faaliyet gösterdiğiniz endüstriyle alakalı stratejik anahtar kelimeleri seçmeniz, hedef kitlenizle doğrudan etkileşim kurmanız açısından en önemli etkenlerden biri olarak öne çıkar. Örneğin bir e ticaret siteniz varsa ve müşterilerinize kıyafet satmak istiyorsanız sattığınız ürün modelleri üzerinden Adwords kurgunuzu oluşturabilirsiniz. Bu bağlamda sattığınız ürünlerle alakalı anahtar kelime analizi yaparak hangi kelimelerden en etkili sonucu alacağınızı öğrenebilirsiniz. Adwords kampanyanız için anahtar kelime seçerken ise seçeceğiniz kelimelerin rekabet oranları ve tıklama başı fiyatlarını dikkate almanız, kampanya karlılığınız açısından oldukça yararlı olacaktır. Anahtar kelimelerinizi stratejik seçmemiz, örneğin rakip firmaların kullanmış olduğu kelimeleri belirleyip Adwords kurgularınızı o kelimeler üzerinden oluşturmanız pazar payınızı arttırmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda Adwords kampanyanız için anahtar kelime planlarınızı oluşturmadan önce anahtar kelime analizi yaparak anahtar kelimelerinizi doğru bir şekilde gruplandırmanız da diğer önemli detaylardan biridir.

Hedef Kitle Optimizasyonunu Doğru Yapma

Bir reklam modeli olarak Adwords, reklamverenlere bir kontrol paneli üzerinden kampanyalarına dair tüm detayları yönetmelerine olanak verir. Bu bağlamda Adwords reklamı vermek isteyen reklamverenler, reklamlarını göstermek istedikleri kitleye dair tüm demografik özellikleri pratik bir şekilde belirleyebilmektedirler. Stratejik reklam kurgusu oluşturmak için en önemli kriterlerden biri olan hedefleme seçeneklerini doğru yapılandırarak daha efektif kampanyalar kurgulayabilirsiniz. Adwords reklamı kurgularınızı doğru yapılandırmak için hedef kitlenizin yaşadığı konum ve yaş gibi demografik bilgilerini eksiksiz bir şekilde yapılandırmanız kampanyalarınız için yararlı olacaktır.

Ölçümleme ve KPI Analizlerinin Doğru Yapılması

Oluşturmuş olduğunuz kampanyaların hedefine ulaşıp ulaşmadığını anlamanızı sağlayan en önemli etken ölçümlemelerdir. Eğer vermiş olduğunuz ilk Adwords kampanyasında ölçümlemelerinizi doğru bir şekilde yaparsanız almış olduğunuz sonuçları net bir şekilde saptayabilirsiniz. Sonuçlarınızı net bir şekilde saptamanız da sonraki kampanyalarınızı daha stratejik bir şekilde yapılandırmanıza olanak verir. Özellikle Google Analytics, web sitenizin kampanyanız süresince almış olduğu tıklamaları belirlemeniz açısından yararlı bir tool olarak öne çıkar. Kampanyanız süresince Analytics üzerinden kampanyanızın geri bildirimlerini net bir şekilde ölçümleyebilirsiniz. Aynı şekilde belirlemiş olduğunuz KPI yani anahtar performans göstergeleri de kampanyanızın etkinliği üzerinde fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Kampanyanız için belirlediğiniz hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı anahtar performans göstergelerini takip ederek belirleyebilirsiniz.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonunun Yapılması

İlk kampanyanızdan sonra elde ettiğiniz anlamlı tüketici verisi, sonraki kampanyalarınızda sizin için kilit rol oynayacaktır. Dönüşüm oranı, kavramsal olarak kullanmış olduğunuz stratejik anahtar kelimelerin hangilerinin hedefe ulaştığını anlamanız açısından önemli bir etkendir. Bu bağlamda sonraki kampanyalarınızın stratejisini belirlerken dönüşüm oranı optimizasyonu yapmanız, kampanyalarınızı stratejik olarak yapılandırmanız açısından oldukça önemlidir. Dönüşüm oranlarınız hiçbir zaman %100 olmayacağına göre, hedeflerinizi gerçekçi belirlemenizin Adwords kampanyalarınızı doğru yapılandırmanızın temel koşulu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Konu İçeriği

Haber bülteni

Kategoriler
Call Now ButtonBizi Arayın