Anahtar Kelime Kalite Puanı Nedir? Nasıl Arttırılır?

Anahtar Kelime Kalite Puanı
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Anahtar Kelime Kalite Puanı Nedir?

Google Adwords anahtar kelime kalite puanı tanımlamasını şöyle yapıyor:

“Anahtar Kelime Kalite Puanının amacı, reklamlarınızın kalitesini genel olarak anlayabilmenizi sağlamaktır. Hesabınızdaki her anahtar kelime için bildirilen 1-10 ölçeğindeki Kalite Puanı, reklamlarınızın ve bu reklamlardan tetiklenen açılış sayfalarının kalitesine yönelik bir tahmindir.”

Anahtar Kelimenizin Kalite Puanı Nasıl Belirlenir?

  • Anahtar kelimenin ve eşleşen reklamın tıklama oranı (TO).
  • Anahtar kelimenin Reklam Grubuna uygunluğu.
  • Açılış sayfası kalitesi.
  • Reklam metninizin alaka düzeyi.
  • Reklam hesabınızın geçmiş performansı.

Anahtar Kelime Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?

Anahtar Kelime Kalite Puanı, tıklama başına ödeme (TBÖ) pazarlama kampanyalarınızın başarısı ve maliyetleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Yüksek anahtar kelime Kalite Puanları, daha fazla reklam gösterimi ve daha yüksek dönüşüm oranları için daha az ödeme yapmanız anlamına gelir.

Aşağıda tavsiye edeceğimiz uygulamalar, kalite puanınızı arttıracaktır:

Anahtar kelime gruplaması: Anahtar kelime veritabanınızın etkili bir şekilde organize edilmesi, başarılı bir PPC için çok önemlidir ve yüksek anahtar kelime Kalite Puanları elde etme şansınızı büyük ölçüde artıracaktır.

İlgi çekici, alakalı bir reklam metni yazın: Daha iyi reklamlar, anahtar kelimenizin kalite puanını yükselten ve size para kazandıran daha iyi tıklama oranları anlamına gelir.

Açılış sayfalarını iyileştirme: Doğrudan reklam gruplarınızla bağlantı oluşturan sayfalar oluşturmak için açılış sayfasının en iyi uygulamalarını izleyin ve ziyaretçiler için anahtar kelimeden dönüşümüne kadar uyumlu bir deneyim sunun.

Negatif anahtar kelime ekleme: Bütçenizi boşa harcayan alakasız arama terimlerini sürekli olarak araştırın, tanımlayın ve hariç tutun.

Kalite Puanı ve Reklam Sıralaması

Anahtar Kelime Kalite Puanı, dinamik bir rakamdır. Bu, AdWords’ün, bir kullanıcının arama sorgusuyla her eşleştiğinde, anahtar kelimelerinizin her biri için anında bir Kalite Puanı hesaplaması anlamına gelir. Anahtar kelimenizin Kalite Puanı, konuma, arama sorgusuna ve arama ağına göre değişebilir. Anahtar kelimenizin Kalite Puanı ne kadar yüksek olursa, reklam konumlandırmanız o kadar iyi olur ve maliyetleriniz o kadar düşük olur.

Temel olarak, Google, kullanıcıların yalnızca sorgularıyla en alakalı reklamları görmesini sağlamak için Kalite Puanını kullanır. Bu sistem sizin için de iyidir, çünkü daha alakalı reklamlar daha fazla tıklama alır ve size daha fazla iş getirir.

Yüksek Kalite Puanı Tıklama Başına Maliyetleri Düşürür

Anahtar Kelime Kalite Puanı Neden Önemlidir?

Anahtar kelime kalite puanının önemini 3 ana başlık altında özetleyebiliriz.

1- Olumlu Kullanıcı Deneyimini Arttırması

Google, AdWords reklamverenlerini tüketicilere mümkün olan en iyi deneyimi sunmaya teşvik eder. Kalite Puanı, esasen yalnızca bunu yapan reklamverenleri ödüllendirir.

2- Arama Sonuçlarındaki Reklamınızın Sıralamasını Etkiler

Kalite Puanı, Google’ın, reklamınızın belirli bir sorgu için arama motoru sonuçları sayfasında (SERP) nerede görüneceğini belirlemek için kullandığı değeri olan Reklam Sıralamasının önemli bir bileşenidir. Kalite Puanınız düşükse, reklamınız muhtemelen iyi yerleştirilmeyecek veya aranan terim için hiç gösterilmeyecektir.

3- Tıklama Başına Maliyetinizi Düşürebilir

Kalite Puanınız, reklamınızın yalnızca SERP’lerde iyi bir şekilde sıralanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda, tıklama başına daha düşük bir maliyete veya reklamınıza yapılan bir tıklama için ödediğiniz miktarın düşmesine yardımcı olur. Bu, Google’ın çok alakalı reklamlar, anahtar kelimeler ve açılış sayfalarına sahip kampanyaları ödüllendirmesinin başka bir yoludur. Böylece, bütçeniz için reklamınızda daha fazla tıklama elde edebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Konu İçeriği

Haber bülteni

Kategoriler
Call Now ButtonBizi Arayın