Etkili Sosyal Medya Yönetimi için Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Sosyal Medya
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Büyük küçük her işletmenin üzerinde düşündüğü bir detay sosyal medya yönetimi. Özellikle internet üzerinde dijital varlık oluşturmak isteyen işletmelerin sosyal medya yönetimi konusunda benimseyecekleri yaklaşımlar, şirketlerin başarısı için büyük önem arz ediyor. Marka imajının desteklenmesi, ürünlerin tanıtımı ve şirketlerin hedef kitlesiyle olan etkileşimini sürdürebilmesi için en önemli araçlardan biri olan sosyal medyanın, üzerinde hassas bir şekilde durulması gereken bir etken olduğunu söylemek yanlış olmaz. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, LinkedIn gibi sosyal mecraları sistemli bir şekilde optimize etmek, işletme hedefleriniz açısından büyük avantajlar sağlayabilir. Bu yazımızda sosyal medya yönetimi konusunda fark yaratmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken noktalara değineceğiz. İşte etkili sosyal medya yönetimi için kritik önem arz eden başlıklar:

Özgün, Sade ve Hedef Kitlenizle Konuşan İçerikler Üretin

Gelişen internet teknolojileri sayesinde 7’den 70’e herkes kendi içeriklerini üretebilecek hale geldi. Herkesin içerik ürettiği, kopyaladığı ya da paylaştığı bir ortamda şüphesiz özgün içerik üretmek oldukça zor. Bu bağlamda anlaşılır, sade, yaratıcı ve kurumsal kimliğinizi temsil edecek özgün içerikler üretmeniz; tüketicinizle organik bir iletişim kurmanız açısından oldukça önemli. Kaliteli içerik üretebilmek ve markanızı nitelikli bir şekilde temsil edebilmek için bu işi profesyonel şekilde yapan uzmanlarla çalışmaktan çekinmeyin.

Promosyon Odaklı İçeriklerden Ziyade Samimiyete Odaklanın

Birçok işletmenin sosyal medya yönetimi ile alakalı yaptığı en büyük hatalardan biri bu işletmelerin; Facebook, Twitter, Instagram gibi mecraları sadece reklam aracı olarak görmeleri. Bu yüzden sosyal medya yönetim planı yaparken reklam ve promosyon odaklı içeriklerden ziyade; organik ve tüketici etkileşimini hedefleyen sosyal medya gönderileri daha sağlıklı olacaktır. Elbette promosyon odaklı gönderiler de sıklığına dikkat etme koşuluyla tercih sosyal medya stratejinizin parçası olabilir.

Görsel Seçimi Konusunda Yaptığınız İşi Temsil Eden Profesyonel İmajlar Seçin

Sosyal medya yönetimi konusunda içerik özgünlüğü olduğu kadar görsel seçimi de önemli. Seçeceğiniz görsellerin estetik olması, sosyal medya profilinizin bütünlüğüne uyması, telif sorununun olmaması gibi kriterler; görsel seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıklar. Bunun yanı sıra ürün ve hizmetlerinizin faydalarını vurgulayan görseller seçmeniz de tüketicinizle kuracağınız iletişimi zenginleştirecektir. Seçeceğiniz görselleri yaptığınız işe göre ve paylaşım türünüze göre de sınıflandırabilirsiniz. Örneğin ürününüzle alakalı içerik paylaşımlarında profesyonel çekim ürün fotoğrafları ya da render görselleri tercih edebilirsiniz. Müşterinizle etkileşim kurmaya yönelik içeriklerde ise samimi, eğlenceli, sıcak stok görsellerden faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetim Yazılımları Kullanın

Sosyal medya yönetimi, son derece sistemli yürütülmesi gereken bir süreç. Özellikle gönderi planlaması ve dönemlik performans ölçümü süreçlerinde sosyal medya yönetim yazılımları son derece yararlı olacaktır. Bu bağlamda alanında öncü olan Hootsuite, Buffer gibi sosyal medya yönetim araçları, gönderilerinizi planlamanız ve zamanlamanıza yardım ederek kanallarınızı daha etkili yönetmenize yarar sağlayacaktır.

Web Site Bağlantılı Bir Blog Kanalı Oluşturun ve İçerik Üretimine Odaklanın

Pazarlama iletişimi konusunda günden güne yeni yaklaşımlar türüyor. Özellikle dijital pazarlama konusunda ciddi bir entegrasyon sürecinin başladığı ve markaların bu kapsamda yenilikçi yöntemler benimsediği bilinen bir gerçek olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda sosyal medyayı tek kurtarıcınız ve odak noktanız olarak görmeniz büyük bir hata olacaktır. Sosyal medya yönetimi konusunda entegre çözümler ve çok yönlü yaklaşımlar benimsemeye özen gösterin. Özellikle web siteniz kapsamında bir blog sayfası oluşturmak iyi bir örnek olabilir. Bloğunuzda tüketicinin nabzını yakalamaya çalışan, bilgi veren, eğlenceli gönderiler yayınlayın. Yayınladığınız gönderileri sosyal medya hesabınızdan da paylaşmayı ihmal etmeyin. Untumayın ki blog sayfaları en önemli dijital varlıklarınızdan biri olan web sitenize ziyaretçi çekmek için fayda sağlayacak bir çözümdür. Bu bağlamda blog gönderilerinin web sitenize açılan kapılar olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Konu İçeriği

Haber bülteni

Kategoriler
Call Now ButtonBizi Arayın