Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Instagram Reklamları
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Bu yazımızda, kullanım kolaylığı ve en yaygın yöntem olan Facebook Reklam Yöneticisi aracılığıyla Instagram’da reklam oluşturmaya odaklanacağız. Instagram reklamlarının yapılandırılması aşırı karmaşık olmasa da, dikkat edilmesi gereken birkaç adım vardır.

1. Facebook’un Reklam Yöneticisine Gidin

Facebook içinde reklam yöneticisine gitmek için, uygun Facebook hesabına giriş yaptığınızı varsayarak bu bağlantıyı takip etmeniz yeterlidir.

Not: Instagram için belirli bir Reklam Yöneticisi yoktur; Instagram reklamları, Facebook Reklam Yöneticisi aracılığıyla yönetilmektedir.

2. Pazarlama Hedefinizi Belirleyin

Önce kampanya hedefinizi seçin. Neyse ki, hedefler kendini açıklayıcı bir şekilde adlandırılır. Daha fazla trafik mi gerekiyor? Trafik hedefini seçin. Marka bilinirliğini artırmak mı istiyorsunuz? Marka bilinirliği hedefini seçin.

Dikkat edilmesi gereken bir şey, Instagram reklamlarının yalnızca aşağıdaki amaçlar için çalıştığıdır:

  • Marka Bilinirliği
  • Erişim
  • Trafik (web sitenize veya uygulama mağazanıza ziyaretçi sayısını artırmak için)
  • Uygulama Yüklemeleri
  • Etkileşim (sayfa yazıları etkileşimi)
  • Video Görüntülemeleri
  • Dönüşümler (web sitenizdeki veya uygulamanızdaki dönüşümler için)

Instagram Reklam Verme Amacı

Şimdi bunları biraz daha açıklayalım:

Marka bilinirliği: Reklamlarınızı daha fazla potansiyel kullanıcıya göstermeye yönelik en standart hedeftir. Instagram bunu nasıl belirler? Bu bir sırdır, ancak bu hedef muhtemelen markanıza yeni ve alakalı bazı kişiler gösterecektir.

Erişim: Erişim, aradığınız şey ise (reklamlarınızı kaç kişinin görüntülediğini önemsiyorsanız), reklamı oluştururken Instagram hesabınızı seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Ayrıca, bir Instagram Hikayesi reklamı yayınlamak istiyorsanız “erişim” seçeneğinin şu anda seçebileceğiniz tek hedef olduğuna dikkat edin.

Trafik: Uygulamanızı indirmek için web sitenize veya uygulama mağazanıza daha fazla ziyaretçi göndermek istiyorsanız, bu sizin için uygun bir hedeftir. Yapmanız gereken tek ek adımlar, bu iki seçenek arasında seçim yapmaktır, ardından tercih edilen URL’yi girin.

Etkileşim: Kim daha fazla beğeni, paylaşım ve genel katılım istemez ki? Hedefiniz etkileşim ise, dikkat etmeniz gereken bir şey, şu anda Instagram’da sadece “yazı etkileşimi” yapabileceğinizdir. Facebook, “sayfa etkileşimi” ve “etkinlik yanıtları” için reklam yapmanıza izin verecektir, ancak bu şu anda Instagram için geçerli değildir.

Uygulama Yüklemeleri: Ana hedefiniz uygulama yüklemeleriyse doğru yere geldiniz. Bunu yapılandırmak için kurulum sırasında uygulamanızı uygulama mağazasından seçmeniz gerekir.

Video Görüntülemeleri: Videolar genellikle zaman ve para yatırımıdır, bu nedenle videonuzu Instagram’da tanıtmak çok iyi bir fikir. Neyse ki, bu hedef çok basit ve ek kurulum adımları gerektirmez.

Potansiyel Müşteri Bulma: Kim daha fazla müşteri adayı istemez ki? Instagram şu anda sadece e-posta, tam isim, telefon numarası ve cinsiyetini desteklemektedir. Bu reklamlarda formları doldurabilmek için ek tıklamalar gerekir. Facebook’ta, potansiyel müşteriler, ek tıklamalar olmadan bilgilerini doldurabilirler.

Dönüşümler: Bu hedef, potansiyel müşterilerinizi harekete geçmeye ve web sitenizdeki veya uygulamanızdaki hedeflere yönlendirmenize olanak tanır. Buradaki ek kurulum, tanıtmak istediğiniz web sitesine veya uygulamaya göre bir Facebook pikseli veya uygulama etkinliğini yapılandırmanızı gerektirir. Bu, dönüşümleri izlemenize olanak tanır.

3. Hedef Kitlenizi Yapılandırın

Artık amacınızı seçtiğinize göre, reklamlarınızı doğru kullanıcılara ulaştırmak için uygun kitleyi hedeflemeniz gerekiyor. Doğru insanlara ulaşmak için Facebook’un demografik bilgi derinliğini kullanıyoruz.

Lokasyon: Bir ülke, bölge, eyalet, şehir veya posta kodu hedefleyebilir, belirli yerleri hariç tutabilirsiniz.

Yaş: 13 ile 65 yaş arasını hedeflemenizi sağlar.

Cinsiyet: Erkekler ve/veya kadınlar arasında seçim yapın

Diller: Hedeflediğiniz dil, lokasyonla alakalı ise Facebook bunu boş bırakmanızı önerir.

Demografi: “Ayrıntılı Hedefleme” nin altında, alt kategorileri olan ve daha fazla alt kategorilere sahip demografileri bulabilirsiniz.

Instagram Reklamları Hedef Kitle

Bağlantılar: Buradan, sayfanıza, uygulamanıza veya etkinliğinize bağlı kişileri hedefleyebilirsiniz.

Özel Kitle: Özel kitleler, kendi listenizde bulunan veya hedeflemek istediğiniz müşterileri hedeflemenize olanak tanıyan kendi ziyaretçi listenizi yüklemenizi sağlar.

Benzer Kitle: Özel kitlenizi kullanarak benzer bir kitle oluşturabilirsiniz. Bu, Instagram’ın diğer izleyicilere benzer özelliklere sahip kişileri bulmasını sağlayacaktır.

Hedef kitlenizi yapılandırırken, bu sayının ne çok fazla ne de çok az olmamasına dikkat edin.

4. Reklam Alanlarını Seçin

Artık ideal demografinizi hedeflediğinize göre, yerleşimlerinizi seçme zamanı! Bir kampanya için hedefiniz yalnızca Instagram’da reklam göstermekse buna dikkat edin. Bu adımı göz ardı ederseniz, Facebook, reklamlarınızın her iki platformda da görünmesine izin verir.

Bu, olumsuz bir şey değildir, ancak Instagram için özel olarak oluşturduğunuz içeriğe sahipseniz, burada “Reklam Alanlarını Düzenle” yi seçmelisiniz.

Instagram Reklam Yeri Seçme

5. Bütçenizi ve Reklam Planlamasını Belirleyin

Bütçelerin Facebook, AdWords ve diğer dijital reklamcılık platformlarında nasıl çalıştığına aşina iseniz, bu adım sizin için çok zorlayıcı olmamalıdır. Değilse, o zaman derin bir nefes alın; İlk Instagram reklam kampanyanızı çalıştırırken günlük veya ömür boyu bütçenizi nerede ayarlayacağınızı tam olarak bilemezsiniz. Bu, deneme yanılma yanı sıra deneyim ile birlikte gelir. Bütçenizin uygun bir şekilde tahsis edilmediğini düşünüyorsanız, dilediğiniz zaman kampanyanızı durdurma kontrolüne sahip olmanızdır.

Instagram Reklam Bütçesi

Günlük bütçe mi ömür boyu bütçe mi? Bütçenizin çok hızlı bir şekilde harcanmayacağını garanti ettiğinden, genellikle günlük bütçeleri tavsiye ediyoruz, ancak ömür boyu bütçeler, günün belirli saatlerini ve haftanın günlerini hedeflemek için bir reklam programı oluşturmanıza olanak sağlar. Bu nedenle, her iki seçeneğin de artıları ve eksileri vardır.

6. Instagram Reklamınızı Oluşturun

Şimdi Instagram reklamınızı oluşturma zamanı! Umarız yukarıdaki adımları attıktan sonra tanıtmak istediğiniz reklam için aklınızda bazı içerikler vardır. Kurulumun bu kısmı, kampanya hedefinize bağlı olarak farklı görünebilir, ancak her zaman seçim yapabileceğiniz birkaç reklam biçimi seçeneğiniz olur.

Instagram Reklamları Görsel Formatlar

İşletme hedeflerinize ulaşmak için Instagram’da reklam vermek istiyorsanız tıklayınız. Aşağıdaki formu da doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Konu İçeriği

Haber bülteni

Kategoriler
Call Now ButtonBizi Arayın