SEO Odaklı İçerik Yazabilmek İçin 5 Altın Kural

SEO Odaklı İçerik Yazmak
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Açılımı “Search Engine Optimization” olan SEO kavramı; özellikle Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarında görünür olmak isteyenlerin önceliği olan bir yaklaşımdır. SEO, yazılım ve teknik detaylarla alakalı olduğu gibi içerik stratejisiyle de yakından ilgidir. Bu bağlamda SEO’yu doğru bir şekilde uygulamak isteyenlerin teknik detaylara önem verdiği kadar içerik stratejilerini de dikkate almaları son derece önemlidir. SEO odaklı içerik yazmak için birçok kriter bulunmakla birlikte başarılı bir SEO içeriği için; yazılan makalelerin okunabilir olması, belirli bir anahtar kelime hacminin olması, site içerisindeki farklı kaynaklara yönlendirmeler yapması gibi noktalar öncelikli kurallarıdır.

Abartılmamış Anahtar Kelime Hacminden Kaçının

SEO odaklı içerik kapsamında önemli bir yanlış anlaşılma kullanılan anahtar kelimelerin yoğunluğu ile alakalıdır. Arama motorlarında belirli kelime gruplarında görünür olabilmek adına yazılan içeriklerde aşırı yoğunluklarda kullanılan anahtar kelimeler, belirli durumlarda arama motorları tarafından spam olarak algılanabilir. Bu bağlamda SEO makalesi yazarken anahtar kelime hacminin %5’lik dilimleri geçmeyecek şekilde yapılandırılması gerekmektedir. Aynı şekilde makalelerde kelime gruplarının rastgele kullanılmasından ziyade içeriğin anlamsal bütünlüğüne uyacak şekilde kullanılması da dikkat edilmesi gereken bir kriter olarak öne çıkar.

Kullanıcı Odaklı Metinler Yazmaya Özen Gösterin

Kullanıcı ihtiyacına yanıt veren, belirli bir hedef kitlesi olan ve herhangi yaşam tarzına odaklanan makaleler her zaman tıklama hacmi alırlar. SEO kavram olarak kullanıcıların aradığı yerde olmanıza olan bir yaklaşım olduğu için müşterilerinizin ihtiyaçlarına yanıt vermeniz son derece önemlidir. Bu yüzden makalelerinizi yazarken kullanıcılarınıza gerçekten yararlı olacak makaleler yazmaya özen gösterin. Yaptıkları aramalara, sordukları sorulara yanıt veren makaleler yazmanız uzun vadede daha fazla trafik almanıza sebebiyet verecek bu da zamanla web sitenizin daha yüksek sonuçlarda çıkmasını sağlayacaktır.

Medya Açısından Zenginleştirilmiş Makaleler Yazın

Arama motorları, web sitelerini sadece metin bazında indekslemezler. Metinlerinizde kullandığınız anahtar kelimelerin yanı sıra görseller, videolar, podcastler de arama motorları tarafından indekslenirler. Bu bağlamda yazdığınız içeriklerde multimedya kullanımınızı maksimum seviyede tutmaya özen gösterin. Örneğin Youtube kanalınızda paylaştığınız bir videoyu, alakalı olan içeriğinize embed edebilirsiniz. Aynı şekilde Youtube kanalınızda paylaştığınız videonun açıklamasında da makalenize referans verebilirsiniz. Bu gibi ufak optimizasyonlar sayesinde içeriklerinizin arama motorlarında daha fazla görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Mevcut Dijital Varlıklarınız Arasında Link Ağları Örün

Yazdığınız makalelerin SEO odaklı olması açısından en önemli kriterlerden biri de link çalışmaları olacaktır. Bu bağlamda içeriklerinizde web sitenizdeki belirli kategorilere linkler vasıtasıyla yönlendirme yapmaya özen gösterin. Yapacağınız linkleme çalışmalarının sadece web sitenizle kısıtlı kalmaması da son derece önemlidir. Blog kanadında yayınladığınız içeriklerinizin linklerini sosyal medyalarınızda da paylaşabilirsiniz. Aynı şekilde internet üzerindeki farklı Quora, Ekşi, Reddit gibi dijital topluluklardaki ilgili alanlarda da içeriklerinize referans verebilirsiniz. Bahsi geçen topluluklar üzerinden yaptığınız şeyle ilgilenen kişilere erişebilir ve daha da önemlisi onları web sitenize çekebilirsiniz.

Optimum Uzunluğu Doğru Ayarlamaya Özen Gösterin

SEO odaklı içerikler yazarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kullanıcıların, makale uzunluklarıdır. Kullanıcıların içerikten maksimum verim alabilmesi adına optimum uzunluk ortalama 300 – 500 kelime arasında değişir. Daha teknik konularda 1000 kelimeye varan içerikler yazılabildiği gibi konuya ya da endüstriye göre bu uzunluk değişmektedir. Bu bağlamda makaleyi yazmaya başlamadan önce kendinize sormanız gereken soru neyi nasıl anlatacağınız olmalıdır. Dolayısıyla anlaşılır olmaya ve yazılarınızda gereksiz detaylardan kaçınmaya özen göstermeniz SEO odaklılık açısından son derece önemlidir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Konu İçeriği

Haber bülteni

Kategoriler
Call Now ButtonBizi Arayın