Youtube Reklamları ile Yüksek Müşteri Etkileşimi Elde Edin

YouTube Reklamları
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

HootSuite 2017 verilerine göre %57’lik bir oranla Türkiye’de en yoğun kullanılan sosyal video mecrası olan Youtube, günden gene geleneksel televizyon karşısındaki konumunu kuvvetlendirmeye devam ediyor. Türkiye’nin büyük bir kesimine hitap etmesi ve herkese uygun kullanıcı oluşumlu içeriklerin bulunması nedeniyle yoğun olarak kullanılan Youtube, reklam verenler için de son derece avantajlı bir platform. Reklam modellerinin uygunluğu ve hedefleme seçeneklerinin gelişmişliği de düşünülünce Youtube’un özellikle, tüketicileriyle görsel yollarla iletişim kurmak markalar için son derece kuvvetli olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Youtube’taki farklı çeşitli reklam modelleri ve bu modellerinin ekonomik açıdan uygunluğu her işletme için fırsat teşkil etse de bahsi geçen modellerin kullanılması son derece profesyonel ve uzman bir yaklaşım gerektirmektedir. Durum böyle olunca işletmelerin Youtube reklam stratejilerini şekillendirirken ilgili ajanslardan ya da uzmanlardan destek almaları daha sağlıklı olacaktır.

Youtube Reklam Modelleri Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Youtube reklam modelleri, öncelikli olarak reklam verenlere hedef kitleleriyle doğrudan iletişim kurma imkanı veriyor. Youtube’un sunmuş olduğu reklam seçenekleri, kitle iletişim ve televizyon reklamlarına en güçlü alternatiflerden olmakla birlikte tüketiciye içerik hakkında geri bildirimde bulunma ve yorum yapma fırsatı da veriyor. Durum böyle olunca tüketiciler, Youtube’ta video izlerken karşılaştıkları reklamları oylayıp yorumlayabiliyorlar. Youtube reklamlarının reklam verenlere bir diğer avantajı ise Google Ads ile entegre çalışmasıdır. Bu özellik sayesinde reklam veren, promosyon sürecinde Google Ads’in tüm olanaklarını kullanarak kampanyasını etkili iç görülerle ve müşteri verileriyle detaylandırabiliyor. Dolayısıyla bu gibi özelliklerden faydalanarak hedef kitlesine uygun maliyetli ve etkili bir şekilde ulaşabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra Google’ın yeni bütünleşik reklam platformu olan Google Ads entegrasyonu sayesinde Youtube reklamları, PPC gibi farklı ödeme modelleri kullanılarak da detaylandırılabiliyor. Durum böyle olunca reklam verenler sadece elde ettikleri etkileşimler ve tıklama oranları kadar ödeme yapıyorlar. Aynı şekilde Youtube üzerinde her kategoride ve yaşam tarzında içerik üreticisinin bulunması nedeniyle reklam verenlerin çok niş hedef kitlelere ulaşması da mümkün oluyor.

Youtube Reklamları Nasıl Optimize Edilir?

Görsel bir mecra olduğundan Youtube’ta reklam yayınlamadan önce içeriğin profesyonel bir şekilde oluşturulması gerekmektedir. Işık, ses, aydınlatma ve düzenleme gibi üretimsel detayları hallettikten sonra oluşturulan içeriğin platforma yüklenmesi ve gerekli hedef kitle optimizasyonlarını yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan hedef kitle optimizasyonu sürecinde, farklı kanallardan edindiğiniz içgörülerden yararlanabilir ve stratejilerinizi yaratıcı bir şekilde kurgulamaya çalışabilirsiniz. Eğer daha önce içerik yayınladıysanız ya da reklam yaptıysanız Youtube’un size sunduğu analitik araçlar ile detaylandırılmış gösterim verileri elde edebilirsiniz. Elde edeceğiniz veriler doğrultusunda hedef kitlenizle etkileşim kurabilecek en doğru seçimi yapmak için Youtube’un reklam tavsiyelerine ve yönlendirmelerine uymanız yeterli olacaktır.

Tüm bu adımlardan sonra Youtube üzerinden yapacağınız reklamdan verim elde edebilmek adına akıllı telefon seçenekleri ve web sitesi entegrasyonları gibi farklı opsiyonlardan da faydalanabilirsiniz. Akıllı telefon optimizasyonu sayesinde reklamınızı mobil kullanıcılara en esnek şekilde iletebilir, web sitenize ya da dilediğiniz sayfaya bağlantı vererek trafik çekebilirsiniz. Web sitesi entegrasyonu sayesinde ise Youtube reklamınızın daha fazla görüntülenmesi amacıyla web sitenize gömebilirsiniz. Gelişmiş ve çok yönlü bir model olan Youtube reklamları ile hedef kitlenizle en iyi şekilde etkileşim kuracağınızı, işletmenize büyük değerler sağlayacağınızı söylemek doğru olacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Konu İçeriği

Haber bülteni

Kategoriler
Call Now ButtonBizi Arayın